Tatil Bölgeleri

ÇEŞME

Yurdumuzun dört bir yanından ve yurt dışından, bu diyara bir kez olsun yolu düşen Çeşme sevdalısı olur çıkar... Çünkü burada dokunacak çok tarihi eser, görülecek çok doğa harikası var. Son yılların en gözde ve popüler tatil beldesi Çeşme binlerce yıllık bir tarihin muhteşem doğa güzellikleri ile örülü olduğu bir yer. Çeşme tatiliniz sırasında gezebileceğiniz pek çok tarihi yer ve şahit olacağınız bir çok doğa harikası var.

 

ERYTHRAİ ANTİK KENTİ: Ildırı beldesinde bulunan antik çağdan günümüze ulaşan bir kent. Çeşme'de bilinen ilk yerleşim yeri olan Eryhrai'yi görmeden tatilinizi noktalamayın. Ildırı köyünün antik dönemdeki adıdır. Kentte ele geçen bulgular, bu yörede ilk Tunç Çağ'ından bu yana yerleşimin olduğunu göstermiştir. M.Ö 1 yy.da depremler, savaşlar ve Romalı komutanların yağmaları yüzünden büyük yıkıma uğrayan yöre 16. yy'dan sonra Ilderen ve Ildırı adlarıyla anılmaktadır.

 

ÇEŞME KALESİ: Osmanlı döneminde yaptırılmış olan Çeşme Kalesi tatilinizde gezmenizi önerdiğimiz yerlerden biridir. Kaleyi gezerken içeride yer alan Çeşme Müzesine uğramayı ihmal etmeyin. 2. Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılan kale, 6 kulesi ve üç yanındaki hendeklerle muhteşem bir görüntü oluşturur. İlk yapıldığı zamanlarda denize sfırken, zaman içerisinde denizin doldurulmasıyla daha içte kalmıştır. Tarihi kalede Uluslararası Çeşme Müzik yarışması ve Çeşme Festivali düzenlenir.

 

GERMİYAN KÖYÜ: Çeşme'nin en eski yerleşim alanlarından biri Germiyan'dır. Osmanlı mimarisinin özelliklerinin görüldüğü bu belde, tipik bir Ege köyüdür ve Çeşme'de olup doğallığını koruyabilmiş nadir yerleşkelerdendir.

 

ÇEŞME KOYLARI VE PLAJLARI: Çeşmede görmeniz gereken birbirinden muhteşem koylar, masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz plajlar var. Çeşme Boyalık Koyu, Çeşme Dalyanköy, Sakızlı Koy, Aya Yorgi Koyu, Çeşme Paşa Limanı Plajı, Çark Plajı, Ilıca Plajı mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

 

ÇEŞME SAKIZ AĞACI: Sakız ağacının dünya üzerindeki birkaç yetişme alanından biri Çeşme'dir. Şu anda koruma altında olan Çeşme Sakız Ağacı alanını mutlaka görün. 6000 yıl önce ilk kez Çeşme2de bulunan sakız ağaçları görülmeye değerdir. Bu ağaçlardan lezzetli aromasıyla sakız reçeli ve eşsiz sakız rakısı yapılır. Sakız mutfaklarda kullanımının yanı sıra ilaç ve boya üretiminde de kullanılır. Eski Yunan doktorları kuduza, yılan sokmalarına, mide rahatsızlıklarına, bağırsak ve akciğer hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar yaparlardı. 10. yy dan sonra sakızın ünü Sakız Adasını aşarak yayılmış ve dünyada meşhur olmuştur.

 

ŞİFNE (REİSDERE) KAPLICA VE ÇAMURU: Çeşme Ilıcalarının 5 km kuzey doğusunda Şifne körfezinde küçük bir yarımada üzerinde bulunan etrafında çeşitli konaklama ve yeme-içme tesisleri yer almaktadır. Romatizma, raşitizm, kadın hastalıkları ve idrar yolları, mide, bağırsak, egzama, kan çıbanı gibi deri hastalıklarına yararlıdır.

 

ÇEŞME ILICALARI: İzmir Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme'ye 5 km uzaklıkta deniz kıyısında bulunan Çeşme Ilıcaları plajı ve ılıcası aynı yerde olan dünyanın en ilginç ve zor bulunur ılıcalarından biridir. Romatizmanın kronik her şekli, gut şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm, kadın, deri hastalıkları, karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

 ÇEŞME'DE NELER YAPILIR?

 

1- Çeşme'nin gecesi de gündüzü gibi oldukça hareketli ve burada bitmek bilmeyen bir eğlence var. Çeşme'nin birbirinden şık mekanlarında sabahın ilk ışıklarına dek eğlenebilirisiniz.

2- Çamur banyoları ile ünlü Şifne'deki ve Ilıca'daki termal havuzlarına girebilir, hem keyif hem sağlık bulabilirsiniz.

3- Çeşme'nin en popüler bölgesi elbette Alaçatı. Çeşme'de tatil yapıyorsanız Alaçatı'ya uğramadan dönmeyin. Rüzgar sörfü için tercih edebileceğiniz Alaçatı'da aynı zamanda gezecek pek çok yer de var. Eğer nisan ayında Çeşme'de bulunursanız her yıl düzenlenen Alaçatı Ot Festivaline katılabilirsiniz.

4- Çeşme Merkez'de birbirinden sevimli ve şık mekanlar bulunuyor. Burestoranlardan birinde keyifli bir yemek yiyebilir, gündüzün tatlı yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlayacak bir kahve yada içki molası verebilirsiniz.

5- Dünyadaki sayılı sakız ağacı bölgelerinden biri de Çeşme. Özel koruma altındaki sakız ağaçlarını mutlaka görmenizi öneriyoruz.

6- İzmir Çeşme, doğası ile olduğu kadar tarihi yapıları ile de görülmeye değer bir yer. Çeşme tatiliniz sırasında Çeşme Kalesini gezebilir, Çeşme Müzesi'ne uğrayıp Çeşme'nin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilir, Ildırı'da bulunan Erythrai Antik Kenti'ni gezebilirsiniz.

7- Çeşme'de denize girmek ayrı bir keyif. Çünkü burada birbirinden güzel koylar ve plajlar var. Muhteşem bir deniz ve rüya gibi kumsallar... Çeşme'ye aşık olmanız için yeter de artar bile.

8- Çeşme denince akla ilk gelen aktivitelerden biri elbette rüzgar sörfü. Ülkemizin en popüler rüzgar sörfü noktalarından biri olan Çeşme'nin birbirinden güzel koylarında sörf için ideal rüzgar var. Eğer rüzgar sörfü hobileriniz arasındaysa Çeşme vazgeçilmez adresiniz olacak. Henüz rüzgar sörfüne başlamadıysanız da endişelenmeyin Çeşme'de rüzgar sörfü dersi alabileceğiniz pek çok okul bulunuyor.

9- Ege'nin en popüler tatil yerlerinden Alaçatı'da Çeşme'de bulunuyor. Çeşme tatiliniz esnasında bir gününüzü mutlaka Alaçatı'ya ayırın ve Alaçatı Yel Değirmenleri'ni, Alaçatı Dutlu Kahve'yi, Alaçatı Taş Evleri'ni ve Alaçatı Meydanı'nı gezin.

 

Arama Kelimeleri: Çeşmede kiralık villa, Çeşmede Kiralık özel havzulu villa, Çeşmede kiralık havuzlu villa, Çeşme'de kiralık villalar, Alaçatıda kiralık villa, Çeşmede kiralık balayı villaları, Çeşmede kiralık havuzu dışarıdan görünmeyen villa, Çeşmede muhafazakar villa, Çeşme villaları, Çeşmede balayı villaları, havuzu dışarıdan görünmeyen villa, kiralık villa, günlük kiralık villa, mutasıp ailelere uygun villalar, villa seçenekleri, balayı villaları. çeşme, villa, kiralık, balayı, havuz, deniz, plaj, alaçatı.

Copyright HemenVilla.com © 2014. Bilcom Bilgisayar