Tatil Bölgeleri

DALYAN

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı küçük bir tatil beldesi olan Dalyan bakir doğasını, tertemiz denizini bir çırpıda gösterir tüm misafirlerine. 1989 yılında ilan edilen 3 özel koruma bölgesinden biri olan Dalyan'da Özel Çevre Koruma Kurumu kurulmuştur. Akdeniz iklimi etkisinde olan Dalyan, Akdeniz iklimi florasına sahiptir. Maki bölgenin tamamında mevcut. 50 yıllık incir ağaçlarının gölgesinde, Dalyan ırmağında gezen Nil kaplumbağalarını izleyebilirsiniz. Hatta dilerseniz eğer kanala girip yüzebilirsiniz de. Ama yüzmek yerine kanolar ile kanalda gezinti yapanlar daha çok hemen belirtelim.

 

Kaunos antik kentine ait bulunan eserler Dalyan tarihi'nin M.Ö 300 yıllarına kadar gittiğini gösteriyor. Ancak arkeologlar, tarih boyunca soyulduğunu belirledikleri bu kentin geçmişinin en az 5 bin yıllık olduğuna inanıyorlar. Kendi adına altın para bastıracak kadar zangin olan Kaunos, sonraki dönemlerde İonyalılar2ın 12 Liman Birliği'nin Büyük İskender'in, Romalılar'ın, Bizanslılar'ın, Rodos Şövalyeleri'nin, Selçuklular'ın Menteşe Beyliği'nin ve osmanlıların egemenliğine girmiş. Dalyan'da tatil yapmak, denizin tadını uzun uzun çıkarmak tüm yılın stresini üzerinizden almaya yeter. Gerek denizi ve kumsallarıyla gerek yöresel yemekleri ve kültürel değerleriyle insanın belleğinde unutulmaz bir tatil anısı olarak kalır.

 

DALYAN KRAL KAYA MEZARLARI: 300 yıldır ayakta duran Dalyan Kral Mezarları görkemli bir şekilde selamlar sizi. Dinsel amaçla kayalara oyulduğu bilinen mezarlar Dalyan'ın en önemli simgesidir.

 

İZTUZU PLAJI: Bir tarafı Dalyan kanalı, diğer tarafı açık deniz olan İztuzu Plajı, dünyada başka yerde eşi olmayan harika bir plajdır. Caretta carettaların üremek için kullandıkları bu plaj koruma altına alınmıştır. Altın renginde kumlara sahip olan İztuzu Plajı, dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj seçilmiştir.

 

TEKNE TURLARI: Dalyan'da tekne turu yapmadan, bölgenin doğasını tam anlamıyla keşfetmeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın. Tekne turlarınızı her gün kısa yolculuklar şeklinde yapabilirsiniz. Tekne yolculuğunuz mavi ve yeşilin tüm tonları arasında gerçekleşecek. Yanınıza fotoğraf makinenizi alıp, Dalyan'ın en güzel manzaralarını ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

KAUNOS ANTİK KENTİ: Dalyan'da görmeniz gereken bir çok eski kalıntı bulunuyor. İlk olarak Kaunos Antik Kent Dalyan'ı görmenizi öneririz.

 

GECE HAYATI: Dalyan'ın gece hayatında kendinize yer ayırmadan ve bölgenin eğlence mekanlarını görmeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın. Öncelikle hemen söyleyelim; Dalyan'ın gece hayatı çok fazla hareketliolmamakla birlikte canlı müzik yapan yerler ve restoranlar bulunuyor. Aynı zamanda gece yapılan mehtap turlarını da sakın kaçırmayın.

 

ALIŞVERİŞ: Dalyan'ın küçük sokaklarında turistik eşya satan bir çok dükkan bulunuyor. Dükkanlara girerek kendinize ve sevdiklerinize küçük anahtarlıklar, biblolar ve magnetleralabilirsiniz. Aynı zamanda sokak tezgahlarında dantel ve boncuk işleri de bulunuyor. Farklı günlerde kurulan pazarlarında ise yiyeceklerinizi temin edebilirsiniz.

 

DALYAN'DA YAPILMASI GEREKENLER

 

1- Dalyan'da yapılması gereken en önemli şeylerden biri çamur banyosu. Dalyan rıhtımdan kuzeye doğru gidildiğinde karşınıza çıkacak olan bölgede çamur banyoları yapılıyor. Çamur banyosu yapmadan Dalyan'dan kesinlikle ayrılmayın.

2- Dalyan'a mayıs-ağustos ayında gidecekler için caretta-carettaların yumurtlamasına kesinlikle şahit olunmalı diyoruz.

3- Gözleme, testi kebabı, yoğurtlama, keçi sütlü ve narlı dondurmaların tadına bakmak da Dalyan'da yapılacaklar listenize dahil edebileceğiniz lezzetler arasında.

4- Yatlar için doğal bir liman olan Ekincik'e düzenlenen turlar, hem zevkli hem de eğlendirici oluyor. Dalyanağzın'dan çıkıp suyu kristal berraklığında olan Mavi Mağara'da yüzüldükten sonra Ekincik'e hareket ediliyor. Dalyan'da tüple dalış eğitimi veren bu turu yapan firmalarda dalış için Ekincik koyunu tercih ediyorlar.

5- Köyceğiz pazarı da ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Çevre köylerde yaşayanlar kendi ürettikleri yiyecekleri satıyorlar.

6- Antik çağlardan beri tedavi merkezi olarak kullanılan Sultaniye Kaplıcası'nda ve önünde gölün altında pek çok tarihi yapı vardır. Dalyan'dan kaplıcaya şimdilik sadece tekne ile ulaşılabiliyor. Kaplıcanın radyoaktif suyunun pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor.

7- Dalyan jeep safari tam gün süren Dalyan etrafında görülmeye değer eşsiz güzellikteki manzaralar ayağınızın altına geliyor. Neler mi? Kısaca; köy turu, minik şelale, yuvarlak çay, akköprü, rafting alanı, iztuzu ve Dalyan'ı kuşbakışı izleyebilme imkanı bunlardan sadece bir kaçı.

 

Arama Kelimeleri: Dalyanda kiralık villa, dalyanda Kiralık özel havzulu villa, dalyanda kiralık havuzlu villa, dalyanda kiralık villalar, dalyanda kiralık villa, dalyanda kiralık balayı villaları, dalyanda kiralık havuzu dışarıdan görünmeyen villa, dalyanda muhafazakar villa, dalyan villaları, dalyan balayı villaları, dalyanda kiralık villa seçenekleri, havuzu dışarıdan görünmeyen villa, muhafazakar villa, balayı villaları, balayı villası, havuzu dışarıdan görünmeyen villalar, mutasıp aile villaları, dalyan, kiralık, tatil villası, havuzu dışarıdan görünmeyen villa, günlük kiralık, özel havuz

Copyright HemenVilla.com © 2014. Bilcom Bilgisayar