Tatil Bölgeleri

DİDİM

Aydın iline bağlı olan Didim, Türkiye'nin önemli turizm beldelerinden biridir. Aydın merkezine 123 km uzaklıkta bulunur. 1991 senesinde ilçe olmuştur. Doğuda Muğla il sınırı ve Akbük Körfezi, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımadadır. Mavi bayraklı Altınkum Plajı'nın duyulması ile birlikte bu bölgenin turizm potansiyeli artmış ve bölgeye büyük yatırımlar yapılmıştır.

 

Tarihsel olarak ilk yerleşim izleri Neolitik Devre uzanan bölgede Miken, Giritliler, Aka kolonilerinin izlerinin görüldüğü bölgede Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Savaşından sonra Türklerin eline geçmiş fakat 1. Haçlı seferi ile tekrar Bizans'ın hakimiyetine girmiştir. Osmanlı devleti zamanında da 'yeronda-yoran' ismi ile varlığını sürdürmüştür. 1955 depreminden sonra 'Yenihisar' adını almış olsada isim benzerliğinden kaçınmak adına dünya üzerinde sadece bir yerde bulunan anlamına gelen 'DIDYMAION' kelimesinden gelen 'Didim'adını almıştır.

 

Didimde gezilecek önemli yerleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Altınkum, Akbük, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Balat, Milet Tiyatrosu, Faustina Hamamı, Serapis Tapınağı, Bafa Gölü Milli Parkı, Akköy ve Akköy taş evler, Cennet Ada, Akyeniköy ve Akyeniköy su kemeri.

 

DİDİM'DE NELER YAPILIR?

 

1- Didim'i popüler kılan Altınkum Plajı'nda deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Konaklamak için Altınkum'u ve Akbük'ü tercih etmekte yarar vardır. Hem antik kentlere ulaşım kolaydır hemde dilediğiniz zaman deniz yanı başınızdadır. Altınkum bölgesinde gün içinde rüzgar sörfü ve diğer su sporlarını yapabilirsiniz.

2- Burada yer alan ve padi lisansı veren Dalış okulllarında eğitim alabilir, dalışlara katılabilirsiniz.

3- Tekne turları ile Cennet Ada yada diğer adı ile Panayır Ada'ya gidebilir buradaki koylarda denize girebilirsiniz. Dalmaya meraklı iseniz Cennet Ada'daki koylar ilginizi çekecektir.

4- Çevreyi daha yakından tanımak için şehir içi minibüsleri ile tur yapabilirsiniz. Bu minibüsler yaz aylarında her 5 dakika da bir Aquapark'a kadar uzanan geniş bir tur yapıyor.

5- Didim'deki en önemli antik kentlerden biri filozoflar kenti olarak da bilinen Milet Antik kentidir. Milet 12 iyon kentinden biridir. Çok geniş alana yayılmıştır. Apollon Tapınağı ve Milet Tiyatrosu en dikkat çeken yapılardır. Diğer iyon kentleri Priene, Myus, Efes, Kolophon, Eritrai, Klazomenai, Foça, Samos, Kios, Teos ve Lebedos'tur.

6- Didim'in bir diğer özelliği de kuş gözlemciliği için olanak sunması. Özellikle Akköy Lagünleri ve eski Menderes yatağının olduğu yer bu aktivite için idealdir. Burada dönemine göre kerkenezleri, tepeli pelikanları ve flamingoları gözlemlemek mümkündür. Kerkenezler her yıl mart sonu ile nisan başı döneminde Afrika'dan Akköy'e gelerek ürerler ve tekrar Afrika'ya geri dönerler.

 

Arama Kelimeleri: Didimde kiralık villa, Didimde Kiralık özel havzulu villa, Didimde kiralık havuzlu villa, Dididmde kiralık villalar, Didimde kiralık villa, Didimde kiralık balayı villaları, Didimde kiralık havuzu dışarıdan görünmeyen villa, Didimde muhafazakar villa, Didim villaları, Didimde balayı villaları. Kiralık balayı villaları, Balayı için kiralık villa, Muhafazakar villalar, Kiralık villa, Kiralık villa seçenekleri, Villa kiralama, Didim villaları, günlük kiralık villa, villa kiralama, didim villaları, didim, özel havuz, villa, kiralık, muhafazakar villa, havuzu dışarıdan görünmeyen villa.

Copyright HemenVilla.com © 2014. Bilcom Bilgisayar