Tatil Bölgeleri

BODRUM

Homeros'un 'Ebedi mavilikler ülkesi' dediği ve bir diğer Bodrumlu Cevat Şakir'in de 'başka yerde olup nur içinde yatılacağına burada nur içinde yaşanır' demesi boşuna değildir. Tarih boyunca, önceki adıyla Halikarnassos, sonra da Bodrum, paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir yer olmuştur.

 

Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları, şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yöredir.

 

Bugün Bodrum, bir tatil yöresinden beklenen tüm unsurları bünyesinde toplamış, yaz-kış yaşanabilecek önemli bir turizm merkezidir. Dünyanın dört bir yanından gelen zengin yatçılardan kısıtlı bütçesiyle bir pansiyonda uzun yaz tatili geçirebilen gelir gruplarına kadar tüm kesimlerin beklentisini karşılayacak donanıma sahiptir.

 

Bodrum Türkiye'de ziyaretçi potansiyeli en yüksek olan tatil beldelerinden bir tanesidir. Yaz aylarında burayı ziyaret eden gerek yabancı gerek yerli turist sayısı ile nüfusu bir anda artar. Ancak Bodrum sadece yaz aylarında ziyaret edilebilecek bir yer değil. Özellikle bahar aylarında bir çok insanın tercih edeceği bir yer olan Bodrum eylül ekim aylarında zefiriye adı verilen rüzgarın serin esintisi eşliğinde ne sıcaktan bunaltan ne de soğuktan üşüten bir iklime sahiptir.

 

Bodrum her tarza hitap ediyor olmasıyla bu kadar meşhur bir bölge olduğunu söylemek yanlış olmaz!

 

BODRUM KALESİ: Bodrum'u bodrum yapan birçok özelliklerden bir tanesi de, her yerden görülen kalesidir. Surların heybetli duruşları haricinde içini gezme fırsatını da kaçırmayın.Bodrum Kalesi, 15.yy dan bu ana dimdik ayakta kalan yapılardan bir tanesidir. Yıllara, farklı kültürlere, savaşlara tanıklık etmesi duruşuna ayrı bir özellik katmaktadır. St. Jean şövalyeleri tarafından yaptırılan kale, iç içe 3 surdan ve 5 kuleden oluşuyor. Şövalyeler zamanında içinde bulunan kilise 1525 yılında camiye çevrilmiş, 1895 yılında ise içine bir hamam eklenerek bugünkü halini almıştır.

 

SU ALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ: Bodrum berrak denizi ve keşfedilen ve keşfedilmeyi bekleyen su altı yaşamıyla alternatif sporlardan hoşlanan insanlar için önemli bir merkezdir. Ancak burada ki su altı dünyası sadece balıkların ve canlıların yaşamalarıyla bitmiyor. Suyun altında yatan tarih Bodrum'da su yüzüne çıkıyor. Bodrum Kalesinin içinde yer alan bu müze 1964 yılında açılmış Dünyanın ve Türkiye'nin ilk ve tek, su altı müzesidir. Bu müzede şüphesiz en çok ilgi çeken ise; üç ayrı batık gemi sergilenen bölümüdür.

 

MOZOLE: Dünyanın 7 harikalarından biri olan Mozole, Bodrum'da bulunuyor. Daha doğrusu, bulunuyordu demek daha doğru olur. 1303 yılında bir depremle yıkılan bu yapının M.S 12 yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Bugüne kadar sadece tarihçi Plinius'un anlatılanlardan yola çıkılarak çizilen bir resmi bulunmaktadır. Basamaklı bir piramit görünümünde olan bu harikanın tepesinde zafer arabalrı bulunuyordu.

 

ANTİK TİYATRO: Antik Tiyatro özellikle yaz aylarında içinde düzenlenen çeşitli organizasyonlarda adından oldukça söz ettiren bir yerdir. Göktepe yamaçlarında bulunan tiyatro bir yanda mükemmel bir manzara, bir yanda M.Ö yıllarından kalma bir yapının içinde bulunmanın vermiş olduğu farklı duygularla keyfinize kayif katacak olan bir yerdir. Yaklaşık 4.000 kişilik kapasitesi olan Bodrum Tiyatrosu'nda devam eden kazı çalışmalarında en son çeşitli yollar ve odalar bulunmuştur.

 

BODRUM'DA NELER YAPILIR?

 

1- Dalışa meraklıysanız ancak hiç bilmiyorsanız dalış firmalarının acemiler için düzenledikleri dalış kurslarına; eğer profesyonelseniz profesyoneller için düzenledikleri dalış turlarına  katılabilirsiniz.

2- Araba kiralayıp Bodrum Yarımadasını ve hala bozulmamış Kumköy, Sazköy, Etrim gibi köylerini keşfedebilirsiniz.

3- Bodrum civarındaki muhteşem koyları keşfetmek ve bol bol yüzmek için günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.

4- Bodrum Güneşi Zeki Müren'in, vefatından sonra müze haline getirilen evini ziyaret edebilirsiniz.

5- Seyahat Acentalarının, Bodrum yakınlarındaki Bafa Gölü, Efes, Pamukkale, Dalyan-Kaunos gibi ören yerlerine düzenledikleri günü birlik düzenledikleri turlara katılabilirsiniz.

6- Eğer teknelere meraklıysanız, dünyaca ünlü Bodrum Guletlerinin yapıldığı tersanelerin yer aldığı İçmeler'i ziyaret edebilirsiniz.

7- Sosyetenin ve ünlülerin uğrak yeri olan Türkbükü'nde beachlere gidebilirsiniz.

8- Gümüşlük'te akşam balık yemeye gidebilirsiniz.

9- Bodrum'daki Feribot firmaları Bodrum'a 1 saat uzaklıktaki Yunanistan'ın İstanköy ve 2 saat uzaklıktaki Rodos Adası'na feribot ve deniz otobüsleriyle günübirlik seferler düzenlenmektedir. Eğer vizeniz varsa bu adaları ziyaret edebilirsiniz.

10- Her beldenin sahilinde bulunan su sporları okullarında windsörf ve yelken kullanmayı öğrenebilirsiniz.

11- Bodrum Yarımadası'nın çeşitli beldelerine kurulan yerel pazarları ziyaret edebilirsiniz.

12- Oasis Kültür ve Alışveriş Merkezinde değişik eğlence ve alışveriş imkanlarından yararlanabilirsiniz.

13- Her yaz Bodrum Antik Tiyatro ve Bodrum Kalesi'nde düzenlenen çeşitli sanatçıların konserlerini izleyebilirsiniz.

Güney Ege'nin vazgeçilmezi Bodrum, doğası, tarihi, masmavi denizi, eğlence ve sakinliğin bir arada olduğu eşsiz ortamı ile tatilciler için özel yerlerden biridir.

 

Arama Kelimeleri: Bodrum' da kiralık villa, Bodrumda Kiralık özel havzulu villa, Bodrum kiralık havuzlu villa, Bodrum'da kiralık villalar, Bodrumda kiralık villa, Bodrum kiralık balayı villaları, Bodrum' da kiralık havuzu dışarıdan görünmeyen villa, Bodrumda muhafazakar villa, Bodrum villaları, Bodrum balayı villaları, Bodrum'da balayı villaları, Bodrum Villa Kiralama, Kiralık villalar, Kiralık yazlık, Villa Kiralama, günlük villa, villa seçenekleri, bodrum, özel havuz, muhafazakar villa, balayı, havuzu dışarıdan görünmeyen villa, villa seçenekleri, bodrum villa kiralama,

 

Copyright HemenVilla.com © 2014. Bilcom Bilgisayar